En vaccine under udvikling til brug mod afrikansk svinepest er blevet tilpasset til at vokse i en cellelinje, hvilket betyder, at vaccineforskere ikke længere skal bruge celler fra levende svin til vaccineproduktion, hvorfor vaccineproduktionen kan ske i stor skala.
”Det åbner døren for en vaccineproduktion i stor skala, og det er et værdifuldt redskab til mulig udryddelse af virusset,” siger Dr. Manuel Borca, US Agricultural Research Service (ARS). I øjeblikket er der ingen kommercielle vacciner til rådighed. Selvom der til dato ikke er fundet afrikansk svinepest i USA, er der stor bevågenhed om risikoen for yderligere global spredning. Det anslås, at et nationalt udbrud i USA kan koste mindst 14 milliarder dollars over to år, og 50 milliarder dollars over 10 år.
Den nyudviklede vaccine, der er dyrket i en cellelinje - hvilket vil sige dyrket på udødeliggjorte celler, der deler sig kontinuerligt på ubestemt tid - har de samme egenskaber som den oprindelige vaccine, produceret på friske celler udtaget fra svin. ”Traditionelt brugte vi friske isolerede svineceller til at producere vaccinekandidater. Det udgør en væsentlig begrænsning i forhold til produktion i stor skala. Men nu behøver vi ikke længere anvende friske celler fra levende svin. Nu kan vi bevare vaccinens egenskaber samtidig med, at vi kan replicere vaccinen i laboratoriedyrkede cellekulturer” siger Dr. Douglas Gladue.
Vaccinekandidaten dyrket i laboratoriet på cellekultur er testet i en produktions-besætning, og er fundet sikker til at kunne beskytte svin mod afrikansk svinepestvirus. Ingen negative virkninger blev observeret. Forskningen er blevet delvist understøttet af den mellemstatslige aftale mellem US Department of Homeland Security og US Department of Agriculture. Derudover har flere amerikanske forskningsinstitutioner været involveret.
Kilde: The Pig Site