Kort Tyskland_Nieders. og Nordrh. fremhævet

Intensiverer forebyggelse mod afrikansk svinepest

Afrikansk svinepest i det vestlige Polen udgør en risiko for den tyske svinebestand. I de tyske delstater, som ligger længst mod vest, er man i stigende omfang bevidst om at iværksætte tiltag, der kan være med til at dæmme op for den afrikanske svinepest, hvis den konstateres i de østligst beliggende tyske delstater, som grænser op til Polen.

Niedersachsens landbrugsminister, Barbara Otte-Kinast (CDU), vil derfor oprette et forebyggelses-team bestående af specialister svarende til, hvad der allerede er etableret i Nordrhein-Westfalen. Niedersachsens landbrugsministerium har indgået en aftale om et samarbejde med Nordrhein-Westphalian Wildlife Disease Prevention Society.

Ifølge ministeriet har forebyggelses-teamet til formål at koordinere og iværksætte foranstaltninger som fx indhegning af truede områder samt eftersøgning og bjærgning af selvdøde og dræbte vildsvin.

(Kilde: toennies-agrarblog.de)

Basisnotering uge 45.2026
Svin 7,50 kr./kg | Søer 4,05 kr./kg